BLOG

SULU ŞÖMİNE FİYATLARI

Sulu Şömine Fiyatları

Sulu şömine fiyatlarını belirleyen birçok farklı faktör vardır. Bunlar sulu şömine haznesi, şömine dış giydirmesi, baca sistemi olarak belirleyebiliriz.

Sulu Şömine Fiyatını Belirleyen Faktörler

Sulu şömine 130 metre kare alandan 240 metre kare alana kadar ısıtabilecek kapasitededir. Bu kapasiteyi belirleyen 1. faktör sulu şömine haznesidir. Sulu şömine fiyatınında en önemli paya da sulu şömine haznesi sahiptir. Bu hazne çoğunlukla ithal olup, özel taleplerde yerli olarak da üretilmektedir. Sulu şömine haznesinin çeşidi, büyüklüğü, asansörlü olup olmaması, 1-2-3 tarafı açık kapakları sulu şömine haznesinde farklı fiyatlandırmalara sebep olmaktadır.

Dış Giydirmenin Sulu Şömine Fiyatına Etkisi

2. önemli sulu şömine fiyatını belirleyen etken dış girmenin çeşididir. Aydın şömine olarak çoğunlukla doğaltaş giydirmesi ile şöminenin dışını kaplamaktayız. Bu doğaltaşın kendi maliyetinin yanında yapılan el işçiliğide fiyatı artırmaktadır. Ancak dışı güzel bir görüntü ve şık bir tasarımla işlenmiş sulu şömine büyük ve ağır olan içerisindeki sulu şömine haznesini oldukça iyi gizlemektedir.

Yerin Uygunluğu Önemli Bir Konu

Sulu şöminenin fiyatını belirleyen son faktör ise baca sistemidir. Sulu şömine normal soba bacası değil ondan daha büyük olan şömine bacası kullanmaktadır. Bu nedenle evlerin bacaları bu ölçülerde değil ise becburen yeniden baca örülmesi ve sulu şöminenin tütmeyecek ve iyi çalışacak şekilde tasarlanması gerekecektir.

Diğer Faktörler

Sulu şömine fiyatlarımıza genellikle petek sistemini dahil etmemekteyiz. Ancak müşterimizin talebi doğrultusunda sulu şömine fiyatına petekler dahil bir proje kapsamında fiyat çıkartabiliriz. Petek sayısı, alttan ısıtma talebi gibi konular belirlendikten sonra net fiyat müşteriye iletilmektedir.

Sulu şömine fiyatı toplam maliyeti yüksek gelebilir. Ama yakıt olarak odunun teminini kolay sağlayan müşterilerimiz her zaman memnun kalmışlardır. Doğalgaz imkanı olmayan dağ evlerinde şömine yaptırmak isteyen müşterilerimizin %50’ sinden fazlası sulu şömine sistemini kullanmaya karar vermişlerdir. Sulu şömine normal yakımında bir kış için 4-5 ton odun tüketmektedir. Odunun ton fiyatını hesaplandığında yüksek görünse de zaten kullanılacak şöminenin çok az daha fazla odunla yakılarak tüm evin ısıtılması doğru bir hareket olacaktır.

Diğer Yazılar

image

SULU ŞÖMİNE NASIL ÇALIŞIR

Admin. 14 Feb 2017. 5.